Montmartre Sakini, Gercek Bir Parisli

Paris Gezi ve Yasam Rehberi pariste.net blog’u icin yaptigimiz soylesi:

Bu yazımda sizlere Paris’te farklı bir yeri değil, Paris’te farklı bir insanı, çok sevdiğim arkadaşım Faruk Uraz’ı tanıtmak istiyorum. Merak etmeyin, bu kişisel bir tanıtım yazısı değil sadece, bu yazıda yazılanlar sizin de çok işinize yarayacak. Çünkü Faruk, Paris’te profesyonel tur rehberliği yapan önemli ve çok özel biri. Yani Faruk demek Paris demek bir bakıma.
Faruk’la tanışmamızın üzerinden bir yıldan fazla bir zaman geçmiş. Kendisi bu blog’taki yazılarımı okuduktan sonra beni yüz yüze tanımak isteyip mail göndermişti. İyi ki de göndermiş, ilk tanıştığımız günden beri de arkadaşlığımız hızla ilerleyip dostluğa doğru evrildi, ben Paris’teki hayatımda çok özel ve çok değerli bir insan kazanmış oldum.

Tabii bu yazıyı Faruk’a methiyeler düzmek için yazmadım. Biliyorsunuz, Pariste.Net’i hazırlarkenki amacım, Paris’i kendi başına keşfetmek isteyenler için zengin içerikli bir kaynak oluşturmaktı ve bu konuda da epey bir yol aldığıma inanıyorum. Yine de bana sık sık tur rehberliği yapmam ve çeşitli organizasyonlar konusunda yardımcı olmam için teklifler geliyor. Çünkü kimileri Paris’i kendi başlarına gezmek isterken, kimileri de daha kendilerine yönelik bir program oluşturulmasını arzuladıklarından, Paris’i bir profesyonel eşliğinde keşfetmeyi tercih ediyorlar. Kimileri için dil faktörü önemli oluyor; yabancı dille iletişimde yaşanabilecek sorunlara karşı insan yanında dil bilen; bir o kadar da yol-iz bilen biri olsun isteyebiliyor. Ayrıca kurumsal amaçlı gezilerde de Paris’te güvenecekleri bir turizm profesyoneliyle çalışmak, buraya gelecek olanların hayatını büyük ölçüde kolaylaştırıyor. Ve ben de çok iyi biliyorum ki profesyonel tur rehberliği, sadece bildiğin bir yeri misafirlerine anlatıp bildiklerini paylaşmak değil, bunun çok daha fazlası…

Profesyonel tur rehberliğinde gezginin tüm ihtiyaçlarına hızlı ve yapıcı çözümler üretmen gerekiyor. Gezdirdiğin grubun küçük ya da büyük olması fark etmeksizin o grubu bir yerden bir yere transfer etmen, gerektiğinde otel, otobüs, restoran ayarlaman, çeşitli atraksiyonlara bilet temin etmen, farklı taleplere olabildiğince hızlı yanıt vermen, tüm sorunları çözmen, yol gösterci olman, bazen de gerçekleşmesi mümkün olmayan talepleri anlayışla karşılayıp bunun olamayacağını uygun bir dille söylebilmen gerekiyor.
İşte tüm bunlar benim asla yapamayacağım, daha doğrusu yapmak istemeyeceğim şeyler. O yüzden “tur rehberi” olmak yeterli değil, “profesyonel tur rehberi” olmak büyük önem kazanıyor.

Faruk Uraz da tam 27 yıllık profesyonel tur rehberi. Yani başka işleri yaptıktan sonra “bir de bunu deneyeyim” dememiş, hayatta tek işi bu olmuş. Bu bana gerçekten hayret verici geliyor. Zira ben tek bir işte uzunca süre çalışabilen biri
değilim ama Faruk bu konuda çok dirayetli çıkmış, tebrik ederim
Gerçi bu dediklerimden Faruk’un hayat çizgisinin dümdüz olduğu sonucu çıkmasın lütfen. Polis Koleji’ni bitirdikten sonra ODTÜ’de İktisat okumuş, hızını alamayıp Fransa’da iktisat master’ı yapmış, doktora tezi aşamasına kadar gelmiş. Araya bir de -yine Fransa’da- sanat tarihi eğitimini bile sıkıştırmış. Ama dediğim gibi, sonuçta profesyonel tur rehberliğine üniversite yıllarında bir bulaşmış pir bulaşmış.

Defalarca Fransa-Türkiye arasında mekik dokuyan Faruk, yedi yıldır Paris’in kalbinde, belki de en güzel yeri olan Montmartre’ta yaşıyor ve Paris’te sayısı üçü beşi geçmeyen Türk tur rehberlerinden biri. Türkiye’den kokartlı bir rehber kendisi. Faruk buna çok önem veriyor ve bence haklı. Zira yıllarca Anadolu’da yabancılara İngilizce ve Fransızca rehberlik yapmış olması çok önemli bir kazanım; Türkiye’nin kültürel zenginliklerine hakim olmasının izleri, Paris’i anlatırken de derinden hissediliyor.

Onun takdir ettiğim özellikleri arasında Paris’i kültürüyle, sanatıyla, tarihiyle, mimarisiyle bilen gerçek bir rehber olmak kadar kişisel birikimi, zengin iç dünyası, hayata ve olaylara çok farklı pencerelerden bakabilme yeteneği de kendisine duyduğum
saygıda büyük etken. İşten güçten vakit buldukça gerçekleştirdiğimiz buluşmalarımızda bir saatliğine görüşmeye niyetlensek de her seferinde sohbetlerimiz 3-4 saati buluyor.

Yani demem o ki ister turizm, ister fuar, ister başka bir iş için; Paris’e hangi amaçla gelecek olursanız olun, Louvre Müzesi, Notre Dame Katedrali, Montmartre Tepesi ve Marais Bölgesi gibi Paris’in olmazsa olmazı klasik şehir turları yanında, gerek butik gerekse büyük gruplara yönelik tur rehberliği, ihtiyaçlarınıza yönelik tur organizasyonları konularında Faruk Uraz size
yardımcı olacak en doğru kişilerden biridir.

Gerçi bu blog sadece Paris üzerine bilgiler vermek için hazırlanıyor, o yüzden Faruk’un Paris’le ilgili yönünü aktarmaya çalışıyorum ama aslına bakarsanız Faruk Uraz’ın rehberlik alanı sadece Paris’le sınırlı değil; Bir bakmışsınız Normandiya’da, bir bakmışsınız Roma’da, bir bakmışsınız Benelux turuna çıkmış. Yani tüm Fransa ve Avrupa şehirlerine yapacağınız turlar konusunda da kendisi size seve seve yardımcı olacaktır.

Her ne kadar bu blog’taki bilgilerle Paris’i kimseye ihtiyaç duymadan keşfetmeniz mümkünse de profesyonel bir rehberin eşliğinde çok daha derinlikli bir gezi yapmak, size özel tur programı oluşturmak, tüm gezi organizasyonlarınızın sizin adına yapılması, geziniz boyunca yanınızda her şeyi sorabileceğiniz uzman birinin olması ve Paris sokaklarını Faruk Uraz gibi geniş kültürel birikime sahip biriyle keşfetmenin konfor ve lüksü elbette ki başka bir şeydir.

Sözün özü Paris seyahat amaçlı geliyorsanız ve profesyonel destek istiyorsanız Faruk’u gönül rahatlığıyla arayabilirsiniz. Gerek şahsi gerekse kurumsal tüm taleplerinizi, profesyonel bir disiplin ve amatör bir ruhla karşılayacaktır. Kendisine her zaman aşağıdaki iletişim kanallarından ulaşabilir, hizmet detayları ve fiyat bilgisi hakkında sorularınızı sorabilirsiniz. Doğru insanların doğru insanlara ulaşması en büyük dileğim. Umarım bu sayfada yazılanlar işinize yarayacak, Paris geziniz bu sayede çok daha değerli ve anlamlı olacaktır.
Keyifli geziler, keyifli keşifler

About the author: farukuraz2018

Has one comment to “Montmartre Sakini, Gercek Bir Parisli”

You can leave a reply or Trackback this post.

Leave a Reply

Your email address will not be published.